Któż z nas nie zna kserokopiarki. Obecnie większość spraw urzędowych załatwiamy, posługując się kopiami dokumentów, wydrukami pochodzącymi z nowoczesnych urządzeń biurowych. Łączą one w sobie funkcje drukarki z kserokopiarką, czy też skanera dokumentów i zdjęć. Temat wydaje się trywialny. Zastanówmy się, dlaczego przed zakupem kserokopiarki słyszymy pytania: w jaki sposób będziemy wykorzystywać kserokopiarkę? Ile stron średnio będziemy drukować dziennie?

Odpowiedź na te pytania pozwala dobrać rodzaj sprzętu do potrzeb klienta. Tworzenie kopii zwykle przebiega sprawnie, bez zbędnych przerw technicznych. Korzystamy z nich niemal tak intuicyjnie, jak z pilota telewizyjnego. Nie myślimy nad tym, co, jak robimy. Kserokopiarki wydają nam się banalnie proste w obsłudze.

O czym trzeba pamiętać, kupując kserokopiarkę?

Niby wystarczy: ułożyć oryginał na szybie koparki (zwykle drukiem do dołu), wybrać odpowiedni program z listy, ilość interesujących nas kopii, nacisnąć przycisk startu i gotowe.

Skoro to takie proste, to jak myślicie, dlaczego zdarzają się usterki urządzeń kserujących? Dlaczego z czasem dochodzi do osłabienia jakości druku, rozmazywania się go, plamienia kartek, czy wręcz w ogóle zablokowania całego urządzenia?

Istnieją tego dwie przyczyny:

  • ignorowanie zaleceń producenta o częstotliwości wykonywanych przeglądów technicznych,

  • stosowanie kartridżów zamiennych zamiast oryginalnych.

Użytkując kserokopiarkę, dbaj o jej regularne przeglądy

Wykonywanie przeglądów pozwala wydłużyć żywotność urządzenia i jego wysokie parametry druku. Każda drukarka przeznaczona jest do pracy z określoną prędkością (drukiem ilości stron na minutę). Dlatego, chcąc zakupić drukarkę do firmy, słyszymy pytanie o ilości kopii, druku, jakie dziennie wykonujemy. Domowe drukarki drukują z prędkością 5-8 stron na minutę. Profesjonalne drukarki do firm są pod tym względem bezkonkurencyjne. Drukują z prędkością nawet 45 – 52 stron na minutę.

Ta liczba kopii jest niezwykle istotna. Podczas zakupu koniecznie musimy pamiętać podać, orientacyjny przerób, czyli ilość drukowanych przez nas kartek na dobę. Obsługa współczesnych kserokopiarek jest intuicyjna, zwykle za pomocą panelu dotykowego. Jeśli zależy nam, aby jakość druku stale była najwyższej jakości, podzespoły drukarki muszą być czyszczone, wymieniane zgodnie z tym, co podaje producent.

Pozwala to na przywrócenie sprawności zbliżonej do nowego urządzenia. Przegapienie terminu prac serwisowych bądź też zignorowanie tej nadrzędnej zasady prawidłowej eksploatacji urządzenia najlepiej obrazują rolki pobierania papieru. Serwisant zwykle podczas prac konserwacyjnych ocenia ich stan, w porę zauważa konieczność ich wymiany. W momencie, kiedy zostawimy urządzenie same sobie, zwykle z nieznanych nam przyczyn dochodzi do zacinania się papieru. Zanim wezwiemy fachowców, dochodzi do dalszych uszkodzeń, a sama naprawa urządzenia kosztuje nas drożej.

Kserokopiarka na słabych zamiennikach nie będzie działać poprawnie.

Ważną, nagminnie łamaną, zasadą korzystania z kserokopiarek jest używanie tanich zamienników w kserokopiarce.

Jakość druku – ze słabej jakości zamiennika, może uszkodzić drukarkę, Chodzi tu o sam skład tonera. Oryginalny toner ma wielkość cząsteczek „gęstość” dostosowaną do pracy z danym urządzeniem. Zamiennik nie gwarantuje idealnego spasowania i przez to często uszkadza wałek. Jeśli będziemy zaopatrywać się w części do kserokopiarek w jednym punkcie, tym samym, którym serwisujemy kserokopiarkę, możemy sporo zyskać. Bardzo prawdopodobne jest, że oryginalne kartridże będą, w porównaniu z droższymi naprawami drukarki, w atrakcyjnej cenie.